Hodinárstvo ako poctivé remeslo

O nás

Vitajte u Dr. Hodinára. Práca hodinára vyžaduje predovšetkým zručnosť, trpezlivosť a znalosti o fungovaní jemných mechanizmov.

Ak potrebujete pomôcť s hodinkami, hodinami, alebo šperkami a hľadáte profesionálne služby u Dr. Hodinára ste na správnom mieste.

Ľubomír Kováč

Zdravím vás. Som Ľubo Kováč a hodinárskemu remeslu sa venujem bez prestávky už vyše 30 rokov. Mojimi rukami prešlo tisíce hodiniek. Mám to šťastie, že sa venujem profesii, ktorú mám veľmi rád.

Odbornú školu so študijným zameraním hodinár som absolvoval v roku 1993 a v roku 2015 som sa stal držiteľom certifikátu, po absolvovaní odborného hodinárskeho školenia vo švajčiarskom Le Locle.

Ponúkam vám kombináciu odbornosti, praxe a lásku k jemnej mechanike – jednoducho profesionálne služby. Ak potrebujete pomôcť s hodinkami, alebo šperkami nájdete ma v bratislavskom nákupnom centre Eurovea na mínus 1. poschodí. Teším sa na vás.

Pod značkou Dr. Hodinár fungujeme v našom tíme od roku 2015.

Snažíme sa nájsť riešenia aj zdanlivo neriešiteľných situácií. Ponúkame dlhoročné skúsenosti, získaní školeniami a dlhoročnou odbornou praxou. Viac o našich službách si môžete prečítať v časti SERVIS.

Tešíme sa na Vás. Dr. Hodinár a jeho tím

Často kladené otázky

To v žiadnom prípade neodporúčame. Pri neodbornom otvorení hodiniek, bez profesionálního hodinárského náradia hrozí poškodenie strojčeka a v prípade platnej záruky to znamená jej koniec.
Quartzové resp. elektronické strojčeky majú pre svoj pohon ako zdroj energie akumulátor, resp. batériu. Dĺžka životnosti batérie v danom strojčeku záleží nielen od typu a kvality batérie, ale aj od typu strojčeka. Niektoré strojčeky majú odber batérie minimálny a životnosť môže byť až desať rokov. Bežné quartzové strojčeky majú výdrž batérie 2 - 3 roky. Hodinky, ktoré nemajú sekundovú ručičku väčšinou nemajú klasické sekundové impulzy, ale 30 - sekundové. Strojček tak dostane dva impulzy za minútu, čo šetrí batériu podstatne viac než pri klasickom strojčeku so sekundovými impulzami, teda 60 sekúnd za minútu.
Niekedy sa môže stať, že v hodinkách vydrží prvá batéria najdlhšie. Väčšinou to nie je zapríčinené vložením nekvalitnej batérie, ale nečistotami v súkolí, ktoré sa do strojčeku mohli dostať pri otváraní hodiniek pri výmene batérie. Ale aj tým ako kvalitne sú utesnené. Preto je vždy nutné pred otvorením hodiniek zadný uzáver dokonale očistiť a to isté platí pred vložením uzáveru späť. Strojček po otvorení hodiniek a následnom zatvorení zostáva čistý a odber batérie nenavyšuje zvýšené trenie súkolia.
Je to dané vôľou v súkolí a majú to všetky batériové quartzové hodinky. Sekundová ručička sa vo výrobe nasadí tak, aby čo najviac pokryla indexy s perfektným prekrytím, ale aj tak sa nájde vždy na ciferníku časť, ktorú nemôže prekryť na stopercent. Táto vôľa súkolia je nutná pre perfektný chod strojčeka. U mechanických hodiniek sa to nestane, pretože tie nemajú sekundové impulzy, ale chod ručičky je podstatne plynulejší.
Hodinové strojčeky s funkciou EOL približne 14 dní pred vybitím batérie indikujú energetickú prázdnosť batérie štvrťsekundovými posunmi sekundovej ručičky v porovaní s klasickým jednosekundovým. Hodinky bez funkcie EOL, indikujú prázdnu batériu meškaní strojčeka až úplným zastavením.
Výhodou Eco-drive je vyššia kapacita udržania energie v napájacom článku a menšia intenzita svetla pre nabíjanie napájacieho článku. Solárne napájanie má výhodu v cene. Hodinky so solárnym dobíjaním majú väčšinou priaznivejšiu cenu, no pre dobíjanie napájacieho článku je potrebné denné svetlo.
Ak nebránia chodu hodiniek nečistoty v strojčeku, závada je s najväčšou pravdepodobnosťou v batérii. Je potrebné upozorniť, že v hodinkách dobíjaných svetlom (Eco-Drive alebo Solar) nie je žiadna batéria, ale solárny článok alebo kondenzátor. Veľkosťou sú tieto články a kondenzátory rovnaké ako klasické hodinkové batérie. Do hodiniek dobíjaných svetlom sa v žiadnom prípade nesmie vložit klasická batéria, pretože tá sa dobíjaním poškodí a môže zničiť strojček. Do hodiniek typu Kinetic, Solar alebo Eco-Drive patria vždy články určené k samodobíjaniu. Ak je solárny článok v poriadku a strojček je čistý, porucha bude v nedostatočne dobitom akumulátore - solárnom článku. Hodinky dobíjané svetlom potrebujú dostatok svetla pre spoľahlivý chod strojčeka. Ak nosíte hodinky celý deň pod rukávom a iba občas sa dostanú na denné svetlo, môže sa stať, že zastavia práve v dôsledku nedobitého akumulátora. V zime sa to stáva častejšie, pretože denného svetla je menej a nosíme tiež oblečenie s dlhým rukávom.
Pri vodotesných hodinkách je potrebné pri výmene batérie vyskúšať vodotesnosť púzdra. Pokiaľ hodinky tesnia je veľká pravdepodobnosť, že nebude potrebné meniť pri výmene batérie tesnenie pod uzáverom a v korunke. Pravdepodobnosť, ale nie je stopercentná, pretože niektoré tesnenia môžu byť staré a stvrdnuté a ani po vyňatí z púzdra hodín z dôvodu čistenia a premazania nemusia plniť svoju funkciu. V takom prípade je nutná výmena tesnenia, ktoré je mäkké a natvaruje sa presne do mikroskopických nerovností púzdra a uzáveru hodiniek. Tým hodinky dokonale tesnia ďalších niekoľko rokov. Stáva sa, že vodotesnosť stratia hodinky po výmene batérie. Najčastejšie to býva prípad u menej vodotesných hodiniek , napr. 50 m vodotesných. Majú tenšie gumové tesnenia ako hodinky s vodotesnosťou 100 m. Tieto tenšie tesnenia nie sú prispôsobené na väčšiu vonkajšiu záťaž tlakom či teplotami a preto skôr podliehajú starnutiu a strácajú svoje pôvodné tesniace vlastnosti. Preto je potrebné pri výmene batérie v hodinkách s 50 m a niekedy aj 100 m meniť tesnenie pod uzáverom hodín, niekedy aj v korunke. Hodinky s vodotesnosťou 200 m vydržia dlhšiu dobu, pretože sú prispôsobené na väčšiu záťaž.
Zistite odchýlku a dajte do servisu.
Odniesť ich do servisu.
Prekontrolujte si či korunka a tlačítka sú správne zatlačené, prípadne šróbovacia korunka riadne zašróbovaná.
Zafírové sklíčko je možné poškriabať len nerastom rovnako tvrdým ako je zafír. Tvrdší je len diamant, rovnako tvrdé sú rôzne variácie korundu, z ktorého sa vyrába šmirgľový papier, alebo sa pridáva do stavebných zmesí.
Zafír je v stupnici tvrdosti na čísle 9, hneď za najtvrdším materiálom, ktorým je diamant. Je teda naozaj veľmi tvrdý. Ako je známe materiál môže byť poškriabaný druhým, ktorý je z rovnakého materiálu, alebo tvrdšieho materiálu. Šmirgeľ sa vyrába z rovnako tvrdého materiálu, korundu. Pri brúsení týmto papierom môže nechtiac dôjsť k styku zrna korundu so zafírovým sklom. Väčšinou sa aj tak nejedná o poškriabané sklo, ale o poškriabanú antireflexnú vrstvu. Tá je väčšinou nanášaná zospodu skla aj z vrchu. V prípade, že je poškriabaná vrchná vrstva antireflexu, postačí túto vrstvu vyleštiť a funkčnost antireflexu zabezpečí spodná vrstva naspodu skla. Nie je síce tak účinná, ale svoju úlohu splní a sklo je čisté.
K zlomeniu púzdra dochádza väčšinou na výstupkoch púzdra, kde je uchytený remienok. Plast má jednu nevýhodu, časom stvrdne a skrehne. Potom stačí väčší tlak a výstupok púzdra sa zlomí. Opraviť sa to dá buď kúpou celkom nového púzdra, alebo zaliatim praskliny novým plastom, ak nie je zlomená celá časť.
Do hodiniek se môže dostať nepatrná vlhkosť, napríklad keď pri potápaní neúmyslene zavadíte o korunku alebo tlačítko. Tak sa do hodiniek môže dostať minimálne množstvo vody, resp. vlhkosť, čo sa môže prejaviť v prípade prudkej zmeny teploty. Napríklad v letnom období. Pri prechode z tepla do mrazu môže aj nepatrné množstvo vody, resp. vlhkosti, ktorá sa tam nachádza aj niekoľko týždňov skondenzovať a to spôsobí, že sa sklíčko orosí zo spodnej strany. Doporučujeme povytiahnuť korunku a tak sa pokúsiť, aby orosenie zmizlo. Ak sa vám to nepodarí vyhľadajte čo najskôr servis.
Quartzové hodinky sú presnejšie. Okrem výmeny batérie nevyžadujú nákladnejšiu údržbu. Mechanické hodinky majú podstatne dlhšiu životnosť, krajšie strojčeky a sú technicky prepracovanejšie. Aj preto majú väčšiu hodnotu. Kupujeme si nimi prestíž a bohatú históriu.
Životnosť batériového - quartzového strojčeka je podstatne nižšia, ako životnosť mechanického - automatického strojčeka. Bežná dĺžka chodu quartzového strojčeku je 20 - 25 rokov, potom odporúčame strojček vymeniť za nový, cena je do cca 100 Eur. Mechanické strojčeky vydržia pri pravidelnom servise pokojne 80 rokov. Výmena mechanického strojčeka vyjde na cca 500 Eur. Quartzové strojčeky sú dnes takmer všetky rovnako presné a majú obdobnú životnosť. Samozrejme ak je strojček japonskej alebo švajčiarkej výroby je kvalitnejší a presnejší ako strojčeky z Číny. V konečnom dôsledku je výmena strojčeka lepšia aj pre zákazníka. Nový strojček má opäť potenciál 20 - 25 rokov spoľahlivého chodu.
Základom pre presný chod všetkých mechanických hodiniek sú kmity zotrvačníka. Všeobecne môžeme povedať, že čím viac má zotrvačník kmitov za hodinu, tým je strojček presnejší. Veľmi kvalitné strojčeky sú švajčiarske ETA nebo Valjoux, ktoré majú 28.800 kmitov. Pri precíznom nastavení strojčeka na vibrografe dosiahneme presnosť + - 3 sekundy denne. Pri japonských hodinkách, napr. Seiko, Orient či Citizen, sú kmity zotrvačníka strojčekov 21. 600. Strojček nastavíme na maximálnu presnosť + - 7 sekúnd denne.
Áno sú. Dôvodom je, že nosením samonaťahovacích hodiniek sa stále doťahuje pero a tlak do súkolia je preto stále rovnaký. Ďalším dôvodom je, že automatické hodinky majú podstatne viac kmitov zotrvačníka. Len pre porovnanie, švajčiarsky strojček ETA – automat má 28.800 kmitov za hodinu a u ručne naťahovacích hodiniek je to 21.600.
Výrobcovia strojčekov vyrábajú niekoľko kalibrov strojčekov. Lacnejšie pre lacnejšie hodinky a drahšie kalibre strojčekov pre drahé hodinky. Najznámejší výrobcovia švajčiarskych strojčekov sú Eta, Ronda a Valjoux. Ich quartzové strojčeky sú na rovnakej úrovni. Aj ten najdrahší a najlepší strojček nebude fungovať dlhšie ako 25 rokov. Pri drahších hodinkách si platíte aj dlhodobý pozáručný servis, to znamená, že dobré značky si držia strojčeky a súčiastky na sklade po dobu 20 – 30 rokov. O strojčekoch a ich kvalite viete zistiť viac na www.swisstime.ch, www.eta.ch, www.ranfft.de a www.ronda.ch. O japonskom strojčeku Miyota http://www.citizen.co.jp/miyota_mvt/
Hodinky sú zmagnetizované. Po zmagnetizovaní vlásku zotrvačníka sa kolonky tohoto vlásku nepravidelne dotýkajú a tým vznikajú nepravidelné diferencie chodu. Dnes sa vyrábajú všetky vlásky zliatinové - antimagnetické. No aj tie je možné zmagnetizovať - po dlhšej dobe pôsobenia silnejšieho magnetického poľa na hodinky. Pri plnom natiahnutí pera sa hodinky zrýchľujú, pri unavenom, vybehanom pere sa hodinky oneskorujú. Zmagnetizovanie hodiniek nastáva všade tam, kde je magnetické pole. V blízkosti televízie, elektroniky, mobilného telefónu s výkonnejšími reproduktormi. Oprava je jednoduchá. Zotrvačník sa musí odmagnetizovať, prípadne vyčistiť a premazať.
Švajčiarska ETA alebo Valjoux predávajú okrem kompletných strojčekov aj jednotlivé súčiastky z týchto strojčekov. Luxusné hodinárske značky nakupujú tieto súčiastky, tak že základ je napr. ETA 2824, ale diely, ktoré určujú presnosť chodu (bimetalický vlások) si vyrábajú sami. Z takýchto strojčekov sa potom stávajú strojčeky s lepšími vlastnosťami a presnejším chodom.
Automatické strojčeky sú citlivejšie na nárazy než strojčeky quartzové.
Ako všetky prijímače signálov napr. GPS, rádiá, tak aj hodinky prijímajú signál rozdielne v závislosti na polohe, kde sa nachádzajú. Je jasné, že vonku na kopci sa chytí signál lepšie, než doma v pivnici. Každá pevná prekážka utlmí silu rádiového signálu. V bežných podmienkach je signál prijímaný vo všeobecnosti spoľahlivo. Pri probléme s prijatím signálu nasmerujte hodinky s číslicou 12 na nemecký Frankfurt, odkiaľ signál prichádza. Pre príjem signálu je dôležitá jeho sila v danom mieste, nabitie batérie, materiál a hrúbka púzdra. No vplyv má aj počasie, prípadné elektromagnetické pole v blízkosti. Signál je vysielaný nonstop, záleží na výrobcoch a značkách, kedy nimi vyrobené hodinky prijímajú signál, zvyčajne je to 2x denne. Pri Citizenoch sa stáva, že dochádza k chybnému prijímaniu signálu. V okienku číselníka musí byť mesto Paríž alebo Berlín. Ak je v okienku UTC, hodinky neprijímajú signál, pretože UTC je skratka pre mezinárodný letecký čas, který musí byť všade rovnaký.
V úvode by sme sa mali rozhodnúť medzi dvoma druhmi remienkov - koženým remienkom a kovovým náramkom. Kovový náramok hodinky vždy opticky zväčší, kožený remienok hodinky zelegantní a zmenší. Kov má výhodu v životnosti. Kým kožený remienok vydrží na drahých hodinkách aj 5 rokov, kovový náramok je prakticky stály. U kovových náramkov hraje úlohu jemnosť článkov. Čím sú články jemnejšie a menšie, tým je remienok elegantnejší. U kožených remienkov zase hraje úlohu farba. Čierny remienok je opticky tvrdší, ale výrazný, hnedý je zase elegantnou záležitosťou. Dôležitú rolu hraje tiež štruktúra kože - teľacina je hladká, je lacnejšia a lacnejšie aj vyzerá. Krokodíl má typickú kresbu, remienok z takejto kože hodinky pozdvihne o triedu vyššie.
Áno. Nové hodinky s koženým remienkom nastriekajte sprejom na kožu (napr. na boty) a týmto naimpregnujte kožu. Stane sa odolnejší voči potu a vode a vydrží pekný dlhšiu dobu. Ak praská originálny kožený remienok, je dobré vyriešiť to tak, že si odmeriate rozteč púzdra (napr. 20 mm) a kúpite si remienok od výrobcu, ktorý sa špecializuje na výrobu remienkov. Takýto remienok vydrží podstatne dlhšie. Neplatíte pritom za značku hodinek, ktorá je na remienku, ale za kvalitu značke, ktorá nie je tak drahá, ale zato kvalitná. Pri hodinkách určených na šport je vhodné sa o remienky viac starať, pretože sú viac vystavené potu a impregnácia tu naozaj pomôže.
Kožený remienok nie je možné inovovať do pôvodného stavu, ale ak remienok namočíte na jednu minútu do chlorového čistiaceho prostriedku, potom ho vysušíte a jemne naimpregnujete impregnáciou na kožené výrobky, stav remienku se výrazne zlepší.
Áno. Kovové náramky sa skladajú z článkov a tieto články sú ohýbané - lisované, alebo plné - liate. Ohybné články sú lacnejšou variantou kovových remienkov, ich nevýhoda spočíva v tom, že pri dennom nosení se približne 15 rokov vyťahajú a vynosia. Ich výhodou je nižšia váha. Hodinky na kovovom náramku do cca 60 Eur majú ohybné články. Liate články sú ťažšie, ale sú stále, t.zn. nikdy sa nevyťahujú, no náklady na ich výrobu sú vyššie.
Kožený remienok je elegantný a veľmi príjemný na nosenie. Rozdiel s kovovým remienkom je v tom, že kožený je náročnejší na údržbu a má podstatne kratšiu životnosť. Kvalitný kovový náramok má naopak životnosť prakticky neobmedzenú, výborne odoláva vode, ale na ruke je tvrdý a spočiatku studený. Quartzové resp. elektronické strojček.
Áno. Odporúčame, aby ste hodinky s plastovými remienkami dávali na noc z ruky. Plastu aj kaučuku veľmi prekáža pot. Je dobré raz za čas remienok nastriekať zo všetkých strán silikónovým olejom, nechať zaschnúť a znova nosiť. Životnosť tak viete predĺžiť aj o rok.
Nečistoty a prach sa usádzajú mezi článkami náramku. V štrbinách kovových článkov sa pomerne rýchlo usadí prach, ten sa zmieša s potom a s prachom z ocele, ktorý sa tvorí trením článkom o seba. Náramok poriadne vyčistite a nechajte dobre vyschnúť, alebo ho zaneste k Dr. Hodinárovi, kde vám ho vyčistíme ultrazvukom.
Zafarbenie kaučukových remienkov nie je ojedinelá záležitosť. Kaučuk je pomerne pórovitý a z rôznych druhov kozmetiky sa môže časom v určitých miestach zafarbiť. Teplom se póry otvárajú. Je dobré nahriať remienok a vyčistit ho technickým benzínom, vanishom alebo lekárenským benzínom. Pokiaľ to nepomôže, môžete zafarbenú vrstvu „ zodrať“ mechanicky, žiletkou a zoškrabať toto zafarbenie až do pôvodnej farby.
Pri kožených remienkoch veľmi záleží na tom, ako sa s ním zaobchádza. Koža má svoje výhody i nevýhody. Medzi nevýhody patrí aj to, že je potrebné šetrne s ním zaobchádzať. Starnutie koženého remienku urýchľuje akákoľvek väčšia vlhkosť. Aj keď môžu byť hodinky vodotesné, kúpanie remienka nie je je veľmi vhodné. Rolu zohrávajú aj náhle zmeny teploty, mechanická záťaž kože, napríklad prílišné zaťahovanie na ruke. Životnosť remienku je možné predĺžiť jeho impregnáciou.
e-Shop
Hodinársky express