VÝMENA SKLA

Plexisklo, minerálne, zafírové sklo – výmena.

Hodinové sklo

Sklo chráni citlivý priestor vo vnútri hodiniek: ciferník, hodinové ručičky proti nečistote, prachu, ako aj hodinový chod a v prípade vodotesných hodiniek, chráni hodinové púzdro proti vniknutiu vody a vlhkosti. Pri sledovaní času na vašich hodinkách sa nevyhnutne pozeráte práve cez hodinové sklo. Mliečne sklo, alebo poškriabané hodinové sklo môže esteticky rušiť prehľadnosť na ciferníku. Výmenu sklíčka na hodinkách si môžu vyžiadať aj technické dôvody, napríklad narušenie vodotesnosti. Problémy môžu spôsobiť aj mikroskopické úlomky skla, ktoré sa dostanú do hodinového púzdra.

Najmä pri hodinkách, ktoré sú špeciálne chránené proti tlaku musí byť v prípade prasklín, alebo hlbokých škrabancov vykonaná výmena skla. Hodinky pre potápačov a pilotov musia vydržať zmeny tlaku. Stávajú sa prípady, keď vlhkosť prenikne do hodiniek práve cez sklíčko a voda spôsobí škody, ktoré môžu byť veľmi nákladné na opravu.

U Dr. Hodinára vám pri výmene skla na hodinkách poradíme.

Takto vymieňame sklíčkooo

Kontrola hodiniek

Hodinky prekontrolujeme, aby sa predišlo ďalším škodám. Špeciálne v prípade minerálneho sklíčka, sa môžu dostať do hodinového strojčeka črepiny a sklenný prach a znehodnotiť ho.

Vyňatie strojčeka

V druhom kroku je premiestnený hodinový strojček, aby sme sa dostali ku sklu, ktoré následne vytlačíme z púzdra hodín.

Inštalácia skla

V treťom kroku si pripravíme diely, ktoré sú potrebné pri práci s tesnením proti vode a sklíčko, ktoré spolu stesnením umiestnime v púzdre hodiniek a pomocou lisu na sklo zatlačíme.

Kontrola tesnenia

Nakoniec prekontrolujeme tesnenie hodiniek, vytlačíme protokol z testu, ktorý je kontrolným dokumentom pre zákazníka.

Takto vymieňame sklíčk

Info

V náramkových hodinkách existujú tri rôzne typy skiel v závislosti od účelu hodiniek a finančných nákladov. Do najlacnejších hodiniek sa používa plastové sklo, prexisklo. Vo vyššej kategórii hodiniek sa obvykle používa minerálne sklo. A v drahých hodinkách sa používa zafírové sklo resp. sklo, odolné voči tlaku. V súčasnosti je zafírové sklíčko považované u náramkových hodiniek za znak kvality.

Plastové sklo – Plexisklo

V hodinkách sa používa od 30-tych rokov minulého storočia. Môžete ho nájsť najmä v starších a starožitných hodinkách. Ich výhodou je lacná výroba, ľahkosť a určitá odolnosť proti poškriabaniu. Nevýhodou je nízka tvrdosť materiálu, ktorá môže spôsobiť rýchle poškriabanie skla.

Minerálne sklo

Tvrdšie minerálne sklo začali používať v hodinárskom priemysle od roku 1970. Minerálne sklo je vyrobené z bezfarebného, optického skla, ktoré je zvyčajne tvrdené chemickým procesom. Minerálne sklo do značnej miery nahradilo plastové sklo. Minerálne sklo sa rozbije ľahšie ako plexisklo, ale je menej náchylné na poškriabanie. Používa sa pri modeloch hodiniek nižšej a strednej cenovej triedy, ako napríklad Tissot, Armani, Jaques Lemans.

Zafírové sklo

Zafírové sklo pochádza z roku 1980 a vyrába sa zo synteticky produkovaných zafírov. Výroba zafírov je pomerne zložitá a preto nákladná.Lacnejšie zafírové sklo nie je anti-reflexné, teda protiodrazové a môže spôsobiť odlesky a odrazy. Drahšie zafírové sklo môže byť antireflexné na jednej aj oboch stranách. Zafírové sklo je veľmi odolné voči poškriabaniu a poškodeniu a preto je používané ako štandard v kvalitnejších hodinkách.

e-Shop
Hodinársky express